Ray spotlar; vitrin, sergi, raf ve reyonlar başta olacak şekilde belirli bölgelere dikkat çekebilmek için tercih edilen ister duvara ister tavana monte edilebilen ışıklardır. Ray spotlar nedir sorusuna verilen cevaplar içerisinde, trifaze ya da monofaze bir ray üstünde hareket ettirilebilen, 360 derece dönen spot armatürler de gelir.

 

Trifaze ray üç devreden monofaze ray ise bir devreden oluşmaktadır. Monofaze raylar, trifaze raylara nazaran genel olarak daha hesaplı ürünlerdir. Bununla beraber monofaze rayların ray aksesuarları ve ray soketleri de daha ekonomik olmaktadır. Led armatürlerle beraber piyasa içerisinde fiyat avantajı sunan monofaze ray spotlar ve monofaze raylar sık bir şekilde tercih edilmektedir.

 

Trifaze Ray Spotlar

Trifaze raylar çok daha fazla bir şekilde alüminyum kullanılarak üretildiklerinden dolayı daha mukavemetli ve daha ağır olmaktadır. Eğer ağır ray spot lambalar ve aydınlatmalar takmayı düşünüyorsanız kesin olarak trifaze rayları tercih etmelisiniz.

 

Estetik bakımdan bu iki ray arasından herhangi bir fark bulunmamaktadır. Sadece elinize aldığınız zaman trifaze rayın monofaze raya göre çok daha ağır ve daha sağlam olduğunu fark edebilirsiniz. Kullanım alanları genel olarak birbirlerinden farklı olduklarından dolayı kullanıldıkları yerlerde farklılık gösterir. Eğer profesyonel bir için değil ve evde kullanabileceğiniz demor amaçlı bir ürün istiyorsanız monofaze; butik, mağaza gibi sahnelerde ya da yerlerde profesyonel bir şekilde kullanmayı düşünüyorsanız da trifaze rayları kullanmayı düşünebilirsiniz.

 

Ray Spot Lamba Çeşitleri Nelerdir?

Ray spot gün ışığını yansıtan ya da ledli şekillerde üretilebilmektedir. Led ray spot lamba yaydığı ışığın odaklandığı bölgeleri hoş ve dikkat çekici bir hale getirmeyi amaçlar. Bölgesele aydınlatmaya ihtiyaç görülen her türlü işte kullanılabilir.

 

Tavana monte olanlar genel olarak tavan ray spot şeklinde adlandırılır. Genel olarak evlerin salonları, sahne aydınlatma, vitrin ve mağazalarda tercih edilir. Güvenlik kameralarını andıran görünümlere sahip ray spot lambalar 3’lü ya da 4’lü şeklinde satılmaktadır. 

 

Duvara monte edilen spot lambalar ise genel olarak kafe, restoran ve ofisler, reyon ve sergilerde karşımıza çıkar. 2 metre ray spot şeklinde adlandırılır. Aklınıza gelebilecek olan pek çok alanda tercih edebileceğiniz bu aydınlatmalar ile evinizde dikkat çekici bir bölge oluşturabilirsiniz.

 

Main Menu