Kontrol cihazları, son senelerde geleneksel aydınlatmanın yerini LED aydınlatmalara bırakmasıyla beraber, konfor, daha fazla enerji tasarrufu ve işlevsellik elde edebilmek adına aydınlatma projelerinin tamamlayıcı parçası haline gelmiştir.

 

Armatürler açılıp-kapanması, renk kontrolü  ışık yoğunluklarının kontrolü, gün ışığına ve harekete göre kontrol, çeşitli aydınlatma senaryolarının uygulanması, armatürlerden geri bildirim alınması tarzında farklı görevler aydınlatma kontrol cihazlar ile yönetilebilir. 

 

İhtiyaçlara göre tek bir aydınlatma armatürünün kontrolünde olan binanın bütün binanın iç aydınlatmalarının hatta bunlara ilave olarak da dış cephe aydınlatmalarının kontrollerine kadar, bu durumunda ilerisinde diğer binaların aydınlatmalarının birbirine bağlı senkron ya da tekil olacak şekilde kontrolüne kadar gidebilmektedir.

 

Aydınlatma kontrolü seçiminde göz önünde bulundurulması gereken etmenler

  • Uygulama türü (cephe, otopark, ofis, hastane, koridor, toplantı odası, okul, ev, yönetici odası vb.)
  • Data iletim metodu/Sinyal (kablosuz, kablolu ya da hibrid vb.)
  • Aydınlatma kontrollerinden beklenen fonksiyonlar (gün ışığı, dinamik renk geçişi ve varlık kontrolünde olan enerji tasarrufu, konfor vb.)
  • Uygulamaların yapılacak olan mekanların armatür sayısı ve boyutları,
  • Yardımcı sistem bileşenlerinin sayısı ve tipleri (örnek vermek gerekirse; varlık sensörleri, kullanıcı kontrol paneller, gün ışığı, butonlar vb.)

 

Kontrol Cihazları Kullanım Alanı

Kontrol cihazlarının kullanım alanları birbirlerine göre farklılık göstermektedir. Pencere taraflarından gelen gün ışıkları gözler önünde bulundurularak ortamların aydınlık seviyesinin her daim stabil tutulması istenmektedir. Kontroller ise bir akıllı tablet, akıllı telefon ya da bir el kumandası aracılığı ile gerçekleşmektedir.

 

Aynı zamanda duvar üzerinde yer alan basit bir yaylı butonla beraber yapılması istenmektedir. Böyle bir sistem için piyasa üzerinde yaygın bir şekilde yer alan basit DALI kontrolörler seçilerek oda ölçeklerine göre ekonomik bir çözüm üretilir. Ya da bu odalar yine DALI alt yapısı kullanılarak ofis ya da bina içerisinde mevcut olarak bulunan DALI kontrol sistemlerine bağlanır. Ayrıca armatürler grup ya da tekil olacak bir şekilde yine kumanda edilebilir. Sizlerde kontrol cihazları satın alırken, ürünlerin özellikleri ve ihtiyaçlarınıza göre kendinize uygun olan ürünleri inceleyebilir ve satın alabilirsiniz.

 

Main Menu