Led ampuller, ışıkların parlak bir biçimde çıkması ve enerji tüketiminin az olması için tercih edilen ürünlerdir. Farklı renk skalasına sahip durumdaki bu ışıklandırmalar, akıllı duy tasarımları ile beraber daha gelişmiş bir şekilde imal edilebilmektedir.

 

Led ampuller, geleneksel olan akkorlar ile mukayese edildiği zaman, elektrik harcamalarında %80’ kadar varan bir azalma olduğu görülecektir. Geniş renk yelpazesiyle beraber satışa sunulan Led ampuller, çeşitli araç ve mekanların aydınlatılması için rahatlıkla kullanılır. Bu ürünler farklı tiplerde lümenleri ve boyutları bulunmaktadır. Ürün özelliklerine bağlı olarak da ,her kullanıma uygun bir aydınlatma türünü tercih edebilirsiniz. Seçenekler içerisinde yerini alan, h7 led ampul türü, araçlarda kısa farlar için kullanılmakta olan bir ışıklandırmadır. Yani araçlar için tercih edilen bir ampul türüdür.

 

Farklı kullanım alanlarını destekleyen led ampullerin çok geniş bir ürün yelpazesi vardır. Bu ürünler içerisinde, e14 led ampul duy tipi de bulunmaktadır. Genel olarak, avize aydınlatma gayesi ile kullanılan ışıklandırmalar, farklı lümen özelliklerini de bünyesinde barındırmaktadır.

 

Led Ampül Nasıl Seçilmelidir?

Led ampullerin çeşitleri, çok geniş bir kategoriye ayrılmaktadır. Doğru Led ampulün seçilebilmesi adına ilk olarak kullanım alanlarının ne olduğuna karar verilmelidir. Bu ampullerin satın alınması, akkor ısın satın alınması ile aynı durum değildir. Çünkü led ampullerin çeşitleri genel itibariyle birbirlerinden farklı niteliklerde üretilmektedir. Fakat bu ampullerin nitelikleri hususunda da bilgi sahibi olunması gerekmektedir.

 

Led ampullerin güç seviyeleri de yine hakeza birbirinden farklıdır. Bunun haricinde led ampullerin, W cinsine göre değil de daha çok lümen cinsine göre ölçümü yapılır. Fakat akkor ampuller, ürünlerde nasıl bir parlakta olacağı ise Watt değerlerinden anlaşılmaktadır.

 

Watt Değeri ve Parlaklık

Çoğunlukla doğru şeklinde bilinen yanlışlardan birisi de Watt değerlerinin parlaklık göstergesi olduğudur. Aslına bakılırsa, watt değeri ampullerin ne oranlarda enerji harcadıklarını belli etmeye yarar. Örnek vermek gerekirse; 12w bir led ampul güç seviyesi olarak en iyi ışıklandırmaya sahiptir. Fakat akkor olan ledlerde ise parlaklık ve Watt arasında birtakım korelasyonlar bulunmaktadır. Bu ampuller tercih edilirken, ürün özellikleri ve güç tüketimi kesinlikle gözler önünde bulundurulmalıdır.

 

Main Menu