Aplikler; Duvar aydınlatmalarının tarihi oldukça eskilere kadar uzanmaktadır. İnsanlar ilk zamanlardan bu yana dek kullanım ve güvenlik açısında aydınlatma oldukça büyük bir önem göstermiştir. Apliklerin tarihine bakıldığı zaman ise ilk kullanımlarının mağaralara kadar dayandığını görebiliriz.

 

İnsanların karanlık ortamları aydınlatabilmek için duvarlara gazla çalışan lambaların yerinin insanların yaratıcılığı ve dehası sayesinde aplik modelleri almıştır. Orta çağlardan bu zaman dek aplikler zarafet simgesi şeklinde hayatımızda yerini almaktadır. Gelişen yaşam standartları ve teknoloji ile birlikte aplikler de gelişmeye ve değişmeye başladı.

 

Aplik aydınlatma günümüz içerisinde işlevsel olarak kullanıldığı gibi dekoratif amaçlı olacak şekilde de kullanılmaktadır. Aplikler ana aydınlatmaların yanında yardımcı aydınlatma şeklinde de görev almaktadır. Farklı tarz ve stilleri ile hemen hemen her bireye ve her eve hitap etmektedir. Aplikleri kullanarak odalarınızın genişliğini arttırabilir ya da odağın odalarda istediğiniz bir bölgede olmasını sağlayabilirsiniz.

 

Dekorasyonda Aplik Kullanmak

Genel ışık kaynaklarının haricinde aplikler başta olacak şekilde destekleyici ışık kaynaklarının kullanılması mekanlara ferah bir hava sağlamaktadır. Aplikler sadece aydınlatma amaçlı olacak şekilde değil de oda dekorasyonlarını tamamlayıcı nitelikleriyle beraber de ön plana çıkmaktadır.

 

Estetik görünümlere sahip olan duvar aplik modelleri aracılığı ile mekanlarınıza kendi imzanızı atarak hoş bir tını yakalayabilirsiniz. Odanız içerisindeki dokuları ve renkleri apliklerle tamamlayabilirsiniz. Bununla beraber duvar aplikleri kullanılarak odanızın normal boyutundan daha büyük bir görünüm kazanmasını sağlayabilirsiniz.

 

Apliklerin kullanılması odanıza genişlik katacaktır. Odanıza genişlik katmayı istiyorsanız tercihlerini yukarı tarafa doğru ışıklarını yayan aplik modellerinden kullanmalısınız. Basık tavanlı oturma odası için kurtarıcı ve ideal bir çözüm şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Odalarınızın mimarilerine göre uygun aplik seçimini yapmalısınız.

 

İkincil Aydınlatma Nesnesi Aplikler

Aplikler genel olarak ikinci bir aydınlatma nesnesi şeklinde kullanıldığından dolayı, duvar lambalarınız görev aydınlatmasına eşdeğer olacak bir şekilde parlaklık gerektirmez. Bunun yerine, sarı kehribar renginde bir parıltıya sahip olan, yüksek verimli bir ortam duvar lambası arayın.

 

Bu durum, insanların belli bir oda içerisinde kolay bir şekilde dinlenmesini sağlayabilir ve insanlara rahat bir ortam yaratır. Karanlık girişi yollarınızı, kapıların yanında yer alan bir çift duvar lambası ile aydınlatabilirsiniz.

 

Main Menu